Při difrakčním experimentu byly na plošném detektoru umístěném 230 mm od krystalu zřetelné všechny difrakce až do vzdálenosti 70 mm od středu detektoru. Jaké bylo efektivní rozlišení měření, používalo-li se přitom synchrotronové záření o vlnové délce 0.95 Å?
Rozlišení: 0.32 nm
Úhel θ vypočítáme z tg(2θ) = 70/230. Rozlišení je nejmenší vzdálenost d odpovídající n=1 a největšímu úhlu θ.
Očíslujte uvedené metody řešení fázového problému difrakčního experimentu podle pracnosti přípravy krystalu vzorku, kterým je oligodeoxyribonukleotid tvořící krátkou pravidelnou dvojšroubovici (1 - nejméně pracná). Metody pro daný vzorek nepoužitelné označte nulou.
Na základě schematického nákresu rozmístění těžkých atomů v dvojrozměrněrné elementární buňce nakreslete čtyři buňky odpovídající Pattersonovy mapy (dvě nad sebou a dvě vedle sebe).
Nejprve určíme všechny meziatomové vektory (na následujícím obrázku jsou tři nakresleny červeně, další tři jsou orientovány opačně)
Do každého rohu čtyř buněk mřížky (stejně velkých jako v zadání) umístíme počátky všech šesti meziatomových vektorů (vektory nakreslené v předchozím obrázku jsou v následujícím obrázku nakresleny červeně, opačné vektory modře). Do koncových bodů všech vektorů, které směřují dovnitř našich čtyř buněk, zakreslíme body Pattersonovy mapy.
Jak se sníží počet stupňů volnosti volné aminokyseliny tyrosinu, popíšeme-li její vedlejší řetězec jako tuhé těleso? (uvažujte pouze těžké atomy)
V případě těžkých atomů se sníží počet stupňů volnosti z 39 na 17.
Volný tyrosin má 13 těžkých atomů (N=13), tedy 39 (3N) stupňů volnosti. Z toho postranní řetězec je tvořen osmi těžkými atomy, jejich poloha je v přiblížení tuhého tělesa dána dvěma torzními úhly. Proto přechod k tuhému tělesu znamená náhradu 3.8=24 stupňů volnosti dvěma (=torzní úhly). Celkový počet stupňů volnosti se proto sníží o 22 (z 39 na 17).